سلام به همه دوستان و همراهان همیشگی هیوا در این مطلب قصد داریم به تفاوت بین NTFS: New Technology File System و FAT: File Allocation Table بپردازیم

چرا باید این دو فایل سیستم را با هم مقایسه کنیم؟

از ویندوز XP به بعد FAT32، exFAT و NTFS سه فایل سیستمی هستند که در هنگام فرمت کردن Partition ها باید یکی از آن ها را انتخاب کنید. هر فایل سیستمی خصوصیات خاص خودش را دارد و با خود امکانات و محدودیت هایی خواهد داشت.

بنابراین با دانستن ویژگی ها و محدودیت های این فایل سیستم ها می توانیم انتخاب درست تر و بهتری داشته باشیم و در دایره قسمت مناسب تری نقطه تسلیم شویم!

فایل سیستم FAT:

FAT یا File Allocation Table فایل سیستمی است که توسط مایکروسافت ساخته شد و از سال 1980 میلادی یا به عبارتی 1359 شمسی، FAT12 در کامپیوترهای IBM با سیستم عامل MS-DOS مورد استفاده قرار گرفت.

فایل سیستم FAT نسخه های مختلفی دارد که شامل FAT12، FAT16 و FAT32 و exFAT است. FAT32 و exFAT جدیدترین نوع از خانواده FAT هستند که در حال حاضر در Windows 10 هم پشتیبانی می شود. در این آموزش از این خانواده چاق، فقط چاق32 (بخوانید FAT32) و exFAT را بررسی می کنیم! پس در عمل ما 3 فایل سیستم را با هم مقایسه می کنیم .

ویژگی های FAT32:

از دیسک های بزرگتر از 2 GB پشتیبانی می کند (برخلاف FAT16 و FAT12)

حداکثر اندازه دیسک قابل پشتیبانی 2 TB است.

پشتیبانی از Cluster های کوچک 4 KB

حداکثر اندازه Partition باید 32 GB باشد.

حداکثر اندازه فایلی که می توان به فضای فرمت شده در FAT32 انتقال داد 232-1 بایت است که معادل 4 GB منهای 1 بایت است.

فایل سیستم NTFS: New Technology File System

New Technology File System یا NT File System یا NTFS فایل سیستم دیگری است که توسط مایکروسافت توسعه یافته است. اولین بار در Windows NT 3.1 مورد استفاده قرار گرفت. این فایل سیستم نسبت به FAT32 ویژگی های بارز زیادی دارد که به طور کلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اصلاح خوکار برخی از خطاهای مربوط به هارد دیسک

قابلیت پیشتبانی از دیسک ها، پارتیشن ها و فایل های بزرگتر

امنیت بالاتر به دلیل داشتن Encryption و File Permission

لازم به ذکر است که NTFS همانند فایل سیستم FAT دارای ورژن های گوناگونی است. این ورژن ها شامل v1.0 ،v1.2 ،v3.0 و v3.1 است.

شاید این سوال برایتان مطرح شود که چطور می توان ورژن NTFS را تشخیص داد؟

با استفاده از فرمان زیر:

fsutil fsinfo ntfsinfo c:

NTFS vs FAT32 vs exFAT 01

به جای C: نام درایوی را که می خواهید ورژنش را تشخیص دهید، بنویسید.

Allocation Unit چیست؟

Sector کوچکترین واحد قابل آدرس دهی بر روی دیسک است. به مجموعه چند Sector نزدیک به هم Cluster گفته می شود.

یک Volume با اندازه 10 GB شامل چند Sector است؟

تعداد این سکتورها کاملا بستگی به این دارد که سایز Sector را چند در نظر بگیریم.

چطور می توان اندازه Sector را بر روی Volume تعیین کنیم؟

اندازه سکتور ها بستگی به دیسک دارند. کمترین مقدار سکتور که در دیسک های قدیمی استفاده می شد 512 بایت است. برای دیسک های CD ها و DVD ها 2KB است. برای هارد دیسک های جدیدتر این مقدار 4KB یا 4096 بایت است. ما نمی توانیم اندازه سکتور ها را دستکاری اما می توانیم اندازه Cluster ها را تغییر دهیم. هنگامی که می خواهید Disk یا Partition یا Volume را فرمت کنید با تغییر Allocation Unit Size می توانید اندازه Clusterها را در آن Volume تعیین کنید.

  • پس در این صورت Allocation Unit معادل همان Cluster است.
  • از کجا بدانیم کدام مقدار برای Allocation Unit Size بهتر است؟

اگر کاربر حرفه ای ویندوز نیستید نیاز نیست زیاد نگران این مساله باشید. همچنین اگر از کاربران حرفه ای ویندوز هستید، اما زیاد حال ندارید باز هم نیاز نیست نگران این قضیه باشید. اما اگر مصمم هستید که عدد مناسب را برای Allocation unit size انتخاب کنید،

همچنین لازم است موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

  • هرچه اندازه Cluster کوچکتر باشد، مقدار فضایی که از دیسک هدر می رود کمتر خواهد بود، اما برای Read و Write اطلاعات در دیسک، زمان بیشتری صرف خواهد شد. مانند یک پازل 100 تکه و 500 تکه.
  • اگر اطلاعاتی که می خواهید در Volume نگهداری کنید، اطلاعات با اندازه بزرگ هستند (مثل فایل های ویدئویی، Image های CD و DVD) بهتر است اندازه Sector ها را بزرگ بگیرید تا سرعت خواندن و نوشتن افزایش پیدا کند.
  • اگر اندازه سکتور ها را برای Volume بزرگ بگیرید اما فایل های کوچک در آن بریزید، در این صورت فضای زیادی از دیسک هدر خواهد رفت.
  • اگر نمی دانید که کدام اندازه سکتور مناسب است، مهم نیست؛ از همان مقدار Default استفاده کنید.

برای DriveFlash کدام فرمت بهتر است؟ FAT32 ، NTFS یا exFAT ؟

 

NTFS

 

  • اگر اندازه Flash Drive حداکثر 4 GB است FAT32 مناسب تر است.
  • اگر اندازه فلش بین 8 تا 32 گیگابایت است و قرار نیست فایل های بزرگتر از 4 GB در آن انتقال دهید، باز هم از exFAT استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست