شاید نام دارک وب (Dark Web) یا وب تاریک را بارها شنیده باشید، اما تا چه حد درباره مرموزترین بخش از دنیای اینترنت اطلاعات دارید؟ از اسرار این دنیای مخوف چه می دانید؟ با مطلبی دیگر از گروه تخصصی تحقیقات سایبری هیوا آی تی همراه باشید تا نگاهی به این دنیای کمتر شناخته شده بیندازیم.

دارک وب چیست و چرا افراد آماتور در علم کامپیوتر آن را با دیپ وب اشتباه می گیرند؟

در اغلب موارد افراد با دانش پایین علوم سایبری دارک وب (Dark Web) یا وب تاریک را با دیپ وب (Deep Web) اشتباه می گیرند. دارک وب با دیپ وب متفاوت بوده و درواقع مرموزترین بخش دیپ وب به شمار می‌رود. دیپ وب که به آن وب عمیق یا وب نهفته نیز می گویند قسمت هایی از شبکه‌ جهانی وب است که محتویات داخل آن به دلایل بسیاری توسط موتورهای جست و جو مانند گوگل، بینگ، یاهو و غیره نمایش داده نمی شود. هر اطلاعات و داده ای درون دیپ وب مخفی و غیر قابل رهگیری است.

واژه دیپ وب (Deep Web) در سال 1994 برای اولین بار استفاده شد، که در آن زمان به وب سایت های مجزا گفته می شد که دارای موتور جستجوی مستقل برای خود بودند. وب سایت‌ها و پایگاه داده های آن ها بخشی از دیپ وب به شمار می‌روند. سورفیس وب ها نقطه مقابل دیپ وب‌ها هستند. مثلا Google از نوع سورفیس وب است ولی دیپ وب بخشی جدا از آن به شمار می‌آید. اغلب دیپ وب را به یک کوه یخ شناور تشبیه می‌کنند که حجم بیشتر آن زیر آب قرار دارد. زیرا دیپ وب بیش از صدها برابر بزرگتر از سورفیس‌های Google است و لحظه به لحظه هم در حال بزرگتر شدن است.

دارک وب

برای درک بهتر موضوع، کل شبکه اینترنت را مانند یک کوه یخ عظیم است در دریا تصور کنید که بخش بسیار بزرگ آن زیر آب قرار دارد و فقط نوک این کوه یخ عظیم بیرون از آب قرار دارد. درواقع عموم مردم در حال مشاهده نوک کوه یخ بوده و از قسمت عظیم و غیرقابل رویت آن بی اطلاع هستند. آن قسمت نهفته و غیرقابل رویت همان دیپ وب است اما می توان گفت دارک وب بخش ویژه و ترسناک از دیپ وب است که معمولا برای استفاده های غیرقانونی، از آدرس های آی پی پنهان و غیرقابل ردیابی بهره می گیرد. این بخش دارای موتور جست و جوی قدرتمند و اختصاصی است و کاربران عادی اینترنت قادر به استفاده از آن نیستند.

Dark Web دارای موتور جست و جوی هوشمند و قدرتمند بوده و کاربران آن معمولا از VPN های خاصی که بر پایه پروژه پیچیده TOR هستند استفاده می کنند. تور توانایی رمزنگاری داده ها و اطلاعات سایت ها را دارد و داده های خروجی خود را با پسوند “Onion” رمزنگاری میکند که توسط پروتکل های رمزنگاری لایه ای ایجاد می شوند. لازم به ذکر است که محیط دارک وب، غیرقانونی و بی نهایت خطرناک است، در این محیط از هکرهای حرفه ای کلاه سیاه (Black Hat Hackers) گرفته تا مزدوران تبهکار و گروه های قاچاق انسان، مواد مخدر و سلاح فعالیت می کنند.

لازم به ذکر است که هیوا آی تی ورود به این بخش از وب را به کاربران عادی به هیچ عنوان پیشنهاد نمی دهد، کاربران معمولی و با دانش پایین رایانه ای هرگز نباید وارد دارک وب (Dark Web) شوند و افراد نیمه حرفه ای هم باید در استفاده از آن نهایت احتیاط را رعایت کنند. در ادامه لیستی از کارهایی که افراد نباید در Dark Web انجام دهند ذکر می کنیم.

  • هرگز وب سایت‌های با پسوند Onion را با مرورگرهای عادی باز نکنید. وب سایت های TOR2WEB و Onion2WEB  به راحتی از طریق مرورگر Google Chrome باز می‌شوند
  • همیشه برای ورود به اینگونه وب سایت ها از VPN های TOR استفاده کنید
  • هنگام ورود به محیط Dark Web، از TOR VPN استفاده کرده و هرگز ماکروها و اسکریپت ها را باز نگه ندارید
  • تا حد ممکن از دانلود کردن فایلو عکس و غیره ای اینگونه وب سایت ها خودداری کنید چرا می تواند مخاطرات جدی برای اطلاعات سیستم شما و حتی خود دستگاه شما ایجاد کنند
  • هرگز با کاربرانی که در این محیط مرموز فعال هستند ارتباط برقرار نکنید چراکه بسیاری از آن ها قادرند شما را با کوچکترین اشتباهتان به دام بیندازند
  • تا حد ممکن از خرید و فروش در اینگونه وب سایت ها پرهیز کنید چراکه اغلب بدون آنکه بدانید وارد یک بازی خطرناک شده اید. خرید کردن با کارت اعتباری در این محیط حماقت محض است. و در این محیط ها معمولا از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین (Bit Coin) استفاده می شود

این مطلب را هم بخوانید: هوش مصنوعی چیست؟

دارک وب و قاچاق انسان و اعضای بدن

متاسفانه یکی از بدترین و وحشتناک ترین قسمت های دارک وب، قسمت قاچاق انسان است. فروش انسان، اعضای بدن، سفارش قاتل جانی و اقدامات خشونت بار همه از اقداماتی است که در دارک وب انجام می‌پذیرد. در واقع دارک وب داستان تجارت انسان را به عنوان یک حیوان خانگی بیان می‌کند. بسیاری از دختران به عنوان برده جنسی به فروش می‌رسند. در برخی موارد دختران و کودکان بی خانمان توسط افراد حرفه ای و ناشناس در خیابان‌ها دزدیده شده سپس اعضای بدن آنان را قطع می کنند و در جعبه های مخصوص به فروش می رسانند. جدا کردن اعضای بدن توسط پزشکان متخصص انجام شده و آن ها کاملا به جداسازی اعضای بدن انسان در کمترین زمان ممکن مسلط هستند.

دارک وب

بازار ترسناک دارک وب

در این بازار تقریبا همه چیز خرید و فروش می شود مثلا دختران به عنوان قاچاق، انواع مواد مخدر، سلاح و حتی تجهیزات نظامی مانند تانک و هواپیمای جنگنده در دارک وب به فروش می‌رسند. در واقع دارک وب، بازاری برای مجرمان و جنایتکاران جهانی است و هر روزه مبالغ بسیار بالایی در این محیط جابجا میشود. انواع کلاهبرداری‌ها را در دارک وب شاهدیم، همچنین در این محیط کلاهبرداری امری طبیعی است که به وفور رخ می دهد. یکی از بزرگترین سرمایه داران دارک وب گروه های تروریستی و باندهای قاچاق هستند که سرمایه عجیبی از این محیط بدست می آورند. مواد مخدر، حیوانات و حتی ابزارهای جنگی همچون سلاح های کمری، تسلیحات شیمیایی، انواع تانک و زره پوش و حتی هواپیماهای نظامی جنگنده و بمب افکن در دارک وب به فروش می‌رسند.

دارک وب (تاق قرمز)
اتاق قرمز یا Red Room

اتاق های قرمز دارک وب (DWRR) مکانی برای شکنجه جنسی دختران بی گناه، کودکان دزدیده شده یا یتیم است. در این اتاق ها پزشکان متخصص دختران را معاینه کرده، سپس به نوبت دست ها، پاها و سایر اعضای بدن آن ها را قطع می‌کنند یا چشمان آن ها را کور و گوش هایشان را کر می‌کنند. سپس در یک پلاستیک مخصوص پیچیده و به فروش می‌رسانند. تصاویر اتاق های قرمز دارک وب به صورت آنلاین پخش می‌شوند. بینندگان می‌توانند با پرداخت هزینه این ویدئوها را با کیفیت بالا ببینند. در این اتاق ها گاهی افرادی با ماسک وجود دارند که دختران یا کودکان را شکنجه داده و با خونسردی در مورد آن توضیح می دهند.

اتفاقات وحشتناک در دارک وب

بدون تردید بدترین اتفاق ممکن در دارک وب (Dark Web) سوء استفاده جنسی کودکان است. کودکانی که دزدیده می‌شوند و برده جنسی می‌شوند. در دیپ وب لیست تمامی کسانی که در جنگ جهانی دوم کشته شدند دیده می‌شوند و شما قادرید از دارک وب آن‌ها را دنبال کنید. بسیاری از اعمال مستهجن در این محیط ساماندهی و اجرا می شوند. هکرها و استخدام آن ها از دیگر اتفاقات هراسناک دارک وب هستند. از دیگر اتفاقات دارک وب، خرید و فروش مواد مخدر، چرم های طبیعی حیوانات و حتی انسان است احضار روح، اعدام ‌ها و شکنجه‌ها از طریق صندلی الکتریکی، جعل اسناد، ابزار شکنجه، جعبه سیاه و حتی آدم خواری از ناهنجارترین اتفاقات درون دارک وب به شمار می‌روند.

نحوه ورود به محیط دارک وب

اکنون تا حدودی با Dark Web آشنا شده اید و می‌دانید که ورود به آن چقدر می‌تواند خطرناک باشد. برای ورود به دارک وب به یک VPN اصل با تکنولوژی TOR و سایر تکنولوژی های رمزنگاری لایه ای نیاز است. دارک وب که از دامنه Onion استفاده می‌کند نیازمند به تکنولوژی VPN اصلی TOR می‌باشد ضمنا هرگز نباید از اطلاعات شخصی جهت ثبت نام در دارک وب استفاده کرد. کوکی ها و تاریخچه های دارک وب که در مرورگر ذخیره می گردند، هر بار پس از خروج باید پاک شود.

 Tailsچیست و چه کاربردی در DarkWeb دارد؟

حفظ حریم شخصی در محیط هایی چون دارک وب بسیار مهم است. Tails یک سیستم عامل Open Source یا متن باز است که با هدف حفظ حریم شخصی و پنهان ماندن ساخته شده که در آن برای ناشناس ماندن، تمامی اتصالات و برقراری ارتباطات به اجبار بر روی  TOR VPN انجام می گیرد. این سیستم عامل از طریق یک USB سیستم را بوت کرده و میزبان هرگز نمی تواند ردی از آن سیستم پیدا کند.

لازم به ذکر است این مقاله کاملا جنبه آگاهی داشته و به هیچ عنوان ورود به این محیط را پیشنهاد نمی دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست