در این مطلب از هیوا  قصد بررسی موضوع رایانش ابری (Cloud Computing) یا همان پردازش ابری و قابلیت های مهم این فناوری را داریم پس با ما همراه باشید.

رایانش ابری (Cloud Computing) را با اصطلاح های پردازش ابری (Cloud Processing)، محاسبات ابری (Cloud Calculating)، فناوری ابری (Cloud Technology) و فضای ابری (Cloud Space) نیز می شناسند پس لازم است به یاد داشته باشید نام های مختلف این فناوری همگی زیر پرچم فناوری Cloud Computing قرار دارند و صحبت همه آن ها در مورد فناوری رایانش ابری می باشد.

رایانش ابری
تاریخچه رایانش ابری

رایانش ابری برای نخستین بار در سال 1960 استفاده شد. یکی از اعضای ارشد بنیانگذار و پیشگام فناوری هوش مصنوعی (AI) به نام پروفسور جان مک کارتی در پیش بینی خود در مورد پردازش ابری چنین بیان کرد: “پردازش ابری روزی به عنوان یک صنعت همگانی سازماندهی خواهد شد”.

رایانش ابری (Cloud Computing) مدل رایانشی بر پایه شبکه‌های رایانه ای مانند اینترنت محسوب می شود که الگویی جدید در جهت عرضه، مصرف و تحویل خدمات رایانشی از جمله زیرساخت، نرم‌افزار، بستر، و سایر منابع رایانشی با استفاده از محیط شبکه ارائه می‌کند. اما این سوال برای بسیاری بوجود می آسد که منظور از عبارت “ابر” در این فناوری چیست؟

کلمه “ابر” در اینجا استعاره از شبکه یا شبکه ای از شبکه های گسترده همچون اینترنت است که کاربر معمولی از پشت صحنه و آنچه در پی آن اتفاق می‌افتد اطلاع دقیقی ندارد (مانند داخل ابر) در نمودار‌های شبکه‌های رایانه ای نیز از شکل ابر برای نشان دادن شبکهٔ اینترنت استفاده می‌شود و دلیل تشبیه اینترنت به ابر نیز این است که اینترنت همچون ابر جزئیات فنی خود را از دید کاربران پنهان می‌سازد و لایه ای از انتزاع بین این جزئیات فنی و کاربران قرار می گیرد.

برای نمونه آنچه یک ارائه دهنده خدمات نرم‌ افزاری رایانش ابری ارائه می‌کند، برنامه‌های کاربردی تجاری آنلاین است که از طریق مرورگر وب یا نرم‌افزار‌های دیگر به کاربران ارائه می‌شود.

نرم‌افزار‌های کاربردی و اطلاعات، روی سرور‌ها ذخیره می‌گردند و براساس تقاضا در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. جزئیات از دید کاربر مخفی می‌مانند و کاربران نیازی به آشنایی یا کنترل در مورد فناوری زیرساخت ابری که از آن استفاده می‌کنند ندارند. رایانش ترجمه کلمه ” Computing” است که در بعضی متون به جای رایانش از محاسبات و پردازش استفاده شده‌است.

در سال 1966 نیز دانشمندی به نام پارک هیل داگلاس در کتابی با عنوان “مشکل صنعت همگانی رایانه” به مواردی مانند توهم دسترسی نامحدود، تدارک الاستیک، ارائه امکانات به صورت صنعت همگانی به مراکز خصوصی و دولتی و انجمنی اشاره کرد.

اما واژه‌هایی که در دهه‌ی 1960 استفاده شد هیچ کدام مفهوم امروزی ابر را نداشت و به صورت لفظی از آن به عنوان صنعت همگانی استفاده می‌شد. در سال 1969 ایده شبکه کهکشانی یا شبکه بین کهکشانی که امروزه آن را اینترنت می‌نامیم توسط J.C.R.Licklider مطرح شد و مدتی بعد موسسه تحقیقات فوق پیشرفته امریکا، شبکه ARPANET را توسعه بخشید و فعال کرد تا هرشخصی بتواند به برنامه‌ها و اطلاعات از سراسر این شبکه دسترسی داشته باشد.

در دهه 1970 نرم افزار‌های مجازی سازی توسط غول مجازی سازی جهان یعنی VMware معرفی شدند و توانستد چندین سیستم عامل (Operating System) را در یک سیستم عامل میزبان قرار بدهند و هریک را به صورت جداگانه سرویس دهی کنند. اولین تعریف شناخته شده از رایانش ابری در سال 1997 توسط پروفسور رامنات چلاپا (Ramnath Chellappa) در دالاس شکل گرفت. این دانشمند در سخنرانی خود گفت: “یک نمونه محاسباتی در جایی که حداکثر توان محاسباتی قرار دارند به زودی از مرز‌های اقتصادی گذشته و به تنهایی قادر به محاسبات نخواهد بود و باید از محدودیت‌های فنی گذر کرد”.

هزینه استفاده از فضای ابری

در صورت استفاده از رایانش ابری نیز کاربر تنها هزینه خدمات رایانشی مورد استفاده خود را پرداخت می کند هرچند برخی موارد این خدمات تا مقدار معینی می تواند کاملا رایگان باشند و در اصطلاح به این مدل محاسبه هزینه، Pay As You Go گفته می‌شود. رایانش ابری را گاهی اینطور توصیف می کنند که دنباله ‌روی تغییری است که در اوایل دهه 1980 از مدل رایانه بزرگ به مدل (تقاضا-تهیه) صورت گرفت. یعنی براساس تقاضا و نیاز، امکانات لازم ایجاد می گردد.

رایانش ابری (Cloud Computing) به این معنا است که سورس یک نرم افزار، داده های آن و همینطور پردازش های مربوط به آن را به یک فضای بیرونی منتقل کنیم. کاربران می توانند به اپلیکیشن ها و داده ها با استفاده از ورود به این سیستم با استفاده از هر دستگاهی که به اینترنت متصل است دسترسی داشته باشند. اطلاعات و برنامه ها توسط یک فضای خارجی میزبانی می شوند و به جای یک هارد دیسک فیزیکی بر روی یک شبکه جهانی از مراکز داده های امن نگهداری می شوند. این کار باعث می شود تا قدرت پردازش افزایش پیدا کند، امکان اشتراک داده ها و همکاری بیشتر با سایر افراد راحت تر می شود و امکان دسترسی امن به این داده ها از طریق تلفن همراه را بدون توجه به موقعیت مکانی کاربر فراهم می کند.

اگر بخواهیم به ساده ترین شکل به بیان فناوری رایانش ابری بپردازیم باید بگوییم که این فناوری امکان دسترسی به داده‌ها یا برنامه‌های شما از سراسر اینترنت فراهم می کند، معمولا در کسب و کارها و تجارت های بزرگ، شاید نیاز باشد که اطلاعاتی در مورد سوی دیگر اتصال فراهم شود. خب حال شاید فردی به عنوان یک کاربر عادی، هرگز به این موضوع فکر نکند که در طرف دیگر اتصال، چه فرآیندهای عظیم پردازشی‌ در حال انجام هستند. اما بطور کلی با استفاده از رایانش ابری می توان بوسیله اتصال آنلاین، پردازش‌های ابری را از هر کجا و در هر زمان انجام داد.

برخی کاربردهای رایانش ابری (Cloud Computing):

ساخت برنامه ها و سرویس های جدید

ذخیره سازی، پشتیبان گیری و بازیابی داده ها

انتشار انواع فایل صوتی و تصویری

وب سایت ها و وبلاگ های میزبان

ارائه نرم افزار و برنامه های مختلف بر اساس نیاز مشتریان

تجزیه و تحلیل داده ها بر اساس الگوریتم ها و پیش بینی ها

مزایای استفاده از فناوری رایانش ابری

رایانش ابری یا همان محاسبات ابری یک تغییر بسیار بزرگ در فناوری اطلاعات است ، در مورد مزایای استفاده از این فناوری، به برخی موارد اشاره می کنیم:

کاهش هزینه ها

رایانش ابری هزینه های خرید سخت افزار و نرم افزار را حذف می کند و با استفاده از این فناوری می توان ایستگاه های داده سایت را ایجاد کرد و دیگر نیازی به خرید سرورهای گران قیمت، بررسی روزانه سرور تجهیزات اتاق سرور نیست.

رایانش ابری و افزایش سرعت

اکثر خدمات رایانش ابری بر اساس نوع نیازها و تقاضا انجام می شوند، بنابراین حتی حجم بالایی از منابع محاسباتی را می توان در عرض چند دقیقه ارائه کرد. این فناوری کسب و کارها را به سمت انعطاف پذیری زیاد و ظرفیت بالای برنامه ریزی می برد.

انجام فرایندها در مقیاس بزرگ و بین المللی

یکی از مزایای فناوری رایانش ابری شامل توانایی مقیاس کششی است. در ابر صحبت می کنید، بدین معنی است که مقدار مناسب منابع فناوری اطلاعات را به عنوان مثال، بیشتر یا کمتر از قدرت محاسبات، ذخیره سازی و پهنای باند، دقیقا زمانی که مورد نیاز است و از موقعیت جغرافیایی دلخواه انجام می شود.

افزایش بازدهی

مرکز داده ها معمولا نیاز به نصب و راه اندازی سخت افزار، انجام تنظیمات نرم افزاری و دیگر کارهای مربوط به خود را دارد. رایانش ابری بسیاری از این نیازها را برطرف می کند، بنابراین تیم های فناوری اطلاعات می توانند از وقت بیشتری در دستیابی به اهداف مهم کسب و کار استفاده کنند که به نوبه خود باعث بالا رفت بازده کاری کارشناسان واحد فناوری اطلاعات شرکت ها و سازمان ها و در نتیجه متمرکز شدن این افراد روی سایر مسائل مهم سازمانی می گردد.

رایانش ابری

افزایش کارایی

بزرگترین خدمات محاسبات ابری بر روی یک شبکه جهانی از پایگاه داده های امن اجرا می شود . که به طور مرتب به آخرین نسل از سخت افزار رایانه سریع و کارآمد ارتقا می یابد. این قابلیت ، مزایای متعددی را درمورد یک مرکز داده شرکتی ارائه می دهد،که از جمله می توان به مزایای کاهش زمان تأخیر در شبکه برای برنامه های کاربردی و صرفه جویی در هزینه و زمان در مقیاس بزرگتر اشاره کرد.

امنیت و قابلیت اطمینان بسیار بالا

رایانش ابری، پشتیبان گیری از داده ها، بازیابی و بهبود خرابی ها و تداوم کسب و کار را ساده تر و کم هزینه تر می کند، چراکه داده ها را می توان به راحتی و با امنیت بسیار بالا در محیط بزرگ ارائه دهندگان رایانش ابری ذخیره کرد. این داده ها پس از ذخیره سازی در محیط ابری توسط الگوریتم های پیچیده رمزنگاری می شوند تا امنیت اطلاعات دو چندان شود. از معروف ترین سرویس های ابری جهان سرویس Google Cloud می باشد که طیف وسیعی از قابلیت های ابری را ارائه می دهد.

نحوه کار رایانش ابری (پردازش ابری) چگونه است؟

خدمات رایانش ابری یا همان پردازش ابری ، با توجه به ارائه دهنده، کمی با هم تفاوت دارند. اما بسیاری از آنها یک داشبورد مبتنی بر مرورگر فراهم می کنند که باعث می شود که  کار متخصصین فناوری اطلاعات و برنامه نویسان برای سفارش منابع و مدیریت حساب هایشان آسان تر شوند. برخی از خدمات محاسبات ابری نیز برای کار با API های REST و یک رابط خط فرمان (CLI) طراحی شده اند، که گزینه های چندگانه را برای توسعه دهندگان فراهم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست