شاید اصطلاح SSL  به گوشتان خورده باشد. اما آیا می دانید گواهینامه SSL چیست و اصلا چه نیازی به آن داریم؟در این مقاله از هیوا قصد بررسی این موضوع را داریم، پس با ما همراه باشید

SSL برگرفته از Secure Sockets Layer به معنای لایه سوکت های ایمن است.

ssl

گواهینامه SSL یک Data File یا فایل داده‌ای است که بصورت دیجیتال، یک کلید رمزنگاری را به مشخصات یک سازمان متصل می‌کند. در هنگام نصب این گواهینامه بر روی یک وب سرور، علامت قفل و پروتکل HTTPS فعال شده و در نتیجه اتصال بین وب‌سرور و مروگرهای اینترنت، ایمن می‌شود. معمولا از گواهینامه SSL جهت امنیت بیشتر خصوصا پرداخت‌های آنلاین، انتقال داده و بخش ورود کاربران به سایت استفاده می‌شود. همچنین این ویژگی به شبکه‌های اجتماعی نیز راه یافته است. گواهینامه SSL باعث اتصال موارد زیر می گردد:

  • نام دامنه، نام سرور یا نام هاست
  • هویت سازمانی (به معنای نام شرکت) و موقعیت مکانی

یک سازمان باید گواهینامه SSL را بر روی وبسرور خود نصب کند تا بتواند ارتباطی ایمن را با مرورگرهای اینترنتی داشته باشد. هرگاه یک اتصال ایمن برقرار شود، تمامی ترافیک مابین وبسرور و مرورگرهای اینترنتی، ایمن خواهد بود.هنگامی‌ که این گواهینامه با موفقیت بر روی سرور نصب گردد، آنگاه اپلیکیشن پروتکل یا همان HTTP به HTTPS تغییر می کند. حرف ‘S’ در اینجا از کلمه Secure گرفته شده است که نشان دهنده ایمن بودن است. گوگل بر روی این ویژگی بسیار حساس بوده بطوریکه هنگام ایجاد یک و‌بسایت، علاوه بر نام دامنه و میزبان، باید یک گواهینامه SSL نیز برای آن تهیه کرد.

این مطلب را هم بخوانید: چگونه SSL رایگان دریافت کنیم؟

نحوه کار گواهینامه SSLssl - https vs http

گواهینامه‌های SSL از چیزی به نام رمزنگاری کلید عمومی Public Key Cryptography یا رمزنگاری نامتقارن استفاده می‌کنند. در واقع این نوع از رمزنگاری قدرت دو کلید دیگر را که در حقیقت رشته‌هایی طولانی از اعداد تصادفی هستند، در اختیار خود دارد. یکی از این کلیدها، کلید خصوصی و دیگری نیز کلید عمومی نامیده می‌شود. کلید عمومی برای سرور شما شناخته شده بوده و در دامنه عمومی وبسایت شما نیز موجود است. این کلید می‌تواند تمامی پیغام‌ها را رمزنگاری کند.

مثلا اگر شخص 1 در حال ارسال پیغام به شخص 2 باشد، آنگاه این پیغام توسط کلید عمومی شخص  2، قفل شده و تنها راه رمزگشایی (باز نمودن قفل) آن نیز این است که از کلید خصوصی شخص 2 استفاده شود. شخص 2 تنها کسی است که این کلید خصوصی را در اختیار دارد، بنابراین تنها خودش می‌تواند از این کلید جهت رمزگشایی پیغام شخص 1 بهره ببرد. اگر در این بین یک هکر زودتر از شخص 2 به این پیغام دسترسی پیدا کند، آنگاه فقط با یک رمزنگاری مواجه شده و حتی با قدرت یک رایانه هم قادر به شکستن قفل آن نیست. حال اگر این مثال را به دنیای اینترنت تشبیه کنیم، آنگاه می‌بینیم که ارتباطات بین یک وبسایت و سرور، همانند ارتباط بین شخص 1 و 2 است.

چه نیازی به این گواهینامه وجود دارد؟

گواهینامه‌ SSL از اطلاعات و داده های مهم و حساس ماندد اطلاعات کارت‌های اعتباری، نام‌های کاربری، گذرواژه‌ها و غیره محافظت کرده و علاوه بر این ها باعث می شود تا داده‌های بین سرورها ایمن نگه داشته شود. همچنین باعث بهبود رتبه گوگل وبسایت می گردد. با این حساب این گواهینامه باعث ایجاد حس اعتماد کاربران و مشتریان به کسب و کار شما میگردد.

ارتقاء و بهبود نرخ تبدیل

گواهینامه SSL باید از طریق یک مرجع معتبر صدور گواهی دیجیتال (Certificate Authority) منتشر شوند. مرورگرها، سیستم‌عامل‌ها و دستگاه‌های موبایلی، لیستی از مراجع صدور گواهی‌های ریشه  (Root Certificate)  را در خود نگه می‌دارند. گواهی روت یا ریشه باید بر روی دستگاه طرف کاربر نیز موجود باشد تا بدین ترتیب مورد اعتماد واقع شود، در غیر این‌صورت، مرورگر کاربران یک پیغام عدم اطمینان را به آن‌ها نشان خواهد داد. از نگاه  Digital Marketing یا بازاریابی دیجیتال، چنین اخطاری می‌تواند نوعی عدم اطمینان را به ذهن مخاطبان القاء کند و باعث کاهش اعتماد به کسب و کار و تجارت گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست